Influencer Marketing

Trendy 2018

9 NAJWAŻNIEJSZYCH TRENDÓW INFLUENCER MARKETINGU 2018                                                        i co one oznaczają dla firm

 W ciągu zaledwie kilku lat, influencer marketing przeszedł drogę od bycia dodatkowym kosztem w budżetach marketingowych wielu marek, do swojej własnej kategorii reklamy cyfrowej. U progu roku 2018 prognozuje się, że przestrzeń influencer marketingu ma poszerzyć swój zakres, zwiększyć zasięg i wzmocnić wpływy.

Chociaż perspektywa wzrostów przynosi wiele ekscytujących możliwości, pojawią się również nowe wyzwania: od mierzenia zwrotu z inwestycji (ROI), przez fałszywe konta influencerów po zmieniające się technologie i platformy. Rozpoczynający się rok będzie miał duże znaczenie zarówno dla influencerów, jak i marek, które z nimi współpracują.

1. Influencer Marketing kontynuuje swój kosmiczny wzrost

W przestrzeni influencer marketingu nie brakuje sukcesów, ale niektóre firmy dopiero teraz zdają sobie sprawę z tego, jak jest istotny.
W latach 2013-2016 doszło do 90-krotnego wzrostu liczby wyszukiwań hasła "Marketing Influencer" w Google, a zaledwie w ciągu pierwszych dziewięciu miesiecy 2017 r.  ta liczba została podwojona. W tym samym czasie liczba wyszukiwań hasła "Instagram Influencer" wzrosła ponad trzykrotnie. Przyczyn rosnącego zainteresowania jest wiele, ale podstawowa zasada leży u podstaw: Influencer Marketing działa w przypadku wszystkich rodzajów marek.

Zgodnie z prognozami na 2018r. budżety przeznaczone na influencer marketing zostaną zwiększone. Jak zmienią się kwoty w ciągu najbliższych 12 m-cy?
Influencer Marketing Hub przeprowadziło ankietę wśród marketerów a jej wyniki pokazują, że 2/3 badanych zadeklarowało, że ich budżet wzrośnie.
W miarę nasycania się przestrzeni, marki bez jasno określonej strategii influencer marketingu będą miały coraz większe trudności z zaistnieniem. Dla firm już obecnych w tej przestrzeni, szukanie sposobów zmaksymalizowania wpływu ich kampanii, a także odróżnienie się od konkurencji, stanie się kluczowe.


2. Wzrośnie popyt na Influencerów i wartość ich usług
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na influencerów wzrasta również koszt ich usług. Dawid Woliński (ponad 290 000 obserwujących na Instagrami) mówi, że marki codziennie zgłaszają się do niego, prosząc, aby nawiązał z nimi współpracę. Jednak według Dawida nie chodzi wyłącznie o pieniądze. Rozważa pracę wyłącznie z firmami, które  są odpowiednie dla niego i grupy osób, które go obserwują.
Dawid przyznaje jednak, że wraz ze wzrostem jego wartości wzrosły również jego stawki. Jego przykład nie jest anomalią w ciągle zmieniającej się przestrzeni influencerow. Wiele osobistości internetowych zaczyna dostrzegać swoją wartość jako twórców, a firmy rozsądnie budują swoje relacje.